Овощари и градинари не са съгласни продукцията им да бъде определяна като стока с висок фискален риск

Браншовите организации искат в отворено писмо до правителството 424 млн. лв. от украинска помощ

Дек 29, 2023 - 11:34
Овощари и градинари не са съгласни продукцията им да бъде определяна като стока с висок фискален риск

Браншови организации на овощарите и градинарите настояват   плодовете и зеленчуците да бъдат извадени от списъка на стоки с висок фискален риск. Наредбата влиза в сила от 1 януари и според бранша ще увеличи административната тежест и ще оскъпи продукцията . „Инициативите в посока изсветляване на сектора трябва да са стъпили на сериозни анализи и данни къде е „фискалният риск“ при движението на плодове и зеленчуци в страната. Ако има такъв, да се вземат целенасочени мерки и решения там, където има необходимост. Задълженията, които ни вменява тази наредба, са една допълнителна огромна административна тежест”, подчертават производителите.

Пет фермерски организации в писмо до премиера и министрите на финансите и на земеделието настояват българското правителство да се възползва от възможността за подкрепа на ликвидността на земеделските стопани за справяне с последствията от войната в Украйна и да осигури до края на месец май 2024 г. финансово подпомагане в размер на 442 млн. лв.

От браншовите организации посочват, че разходите за производство на плодове и зеленчуци продължават да се увеличават ежегодно, не само високите цени за продукти за растителна защита, торове, горива и материали, но и увеличение в разходите за труд и осигуровки, които растат със средно 15-20 % годишно. Минималният осигурителен праг за земеделските производители също расте, като за 2024 г. увеличението е предвидено да бъде с 153 лв. – с 20 % по-висок в сравнение с 2023 г.

„Отказвайки да осигурите 442 млн. лв. заради войната в Украйна, оставяте производителите на плодове и зеленчуци да разчитат единствено на обвързаната подкрепа. Проблемът е, че нивото на обвързаното подпомагане през 2024-2027 г. ще бъде сходно на това от предния програмен период, а разходите са се увеличили с 80 %”, изчисляват от сектора.