Пролетната сеитба се бави, но площите с пшеница и рапица бележат ръст

В началото на април 2025 г. темповете на пролетната сеитба изостават значително спрямо миналогодишните, сочат актуалните данни на Министерството на земеделието и храните.

Апр 14, 2025 - 13:12
Пролетната сеитба се бави, но площите с пшеница и рапица бележат ръст

Причина за това са неблагоприятните метеорологични условия, които затрудняват дейността на много земеделски производители в цялата страна.

Според анализа на аграрната статистика, засетите площи със слънчоглед са с 32,6% по-малко спрямо същия период на миналата година, а при царевицата за зърно спадът достига 28,3%. Най-сериозно изоставане се отчита при пролетния ечемик – 55,3% по-малко площи на годишна база.

За разлика от колебливото начало на пролетните култури, площите със зимни посеви показват положителна тенденция. Пшеницата заема с 3,3% повече площи в сравнение с април 2024 г., а още по-силен ръст се наблюдава при зимния ечемик (9,5%), ръжта (10%) и маслодайната рапица, чийто дял се е увеличил с цели 26,4%.

Относно зърнената търговия, данни от Националния статистически институт за периода юли–декември 2024 г. показват почти двоен ръст в износа на ечемик – 696,3 хил. тона, което представлява увеличение от 95,4% спрямо същия период на предходната година. В същото време обаче, експортът на пшеница се е свил с 16,5%, достигайки 3,275 млн. тона, а рапицата отчита още по-драстичен спад от 47,3%, с изнесени едва 61,5 хил. тона.

Царевицата и слънчогледът също бележат намаление в износа заради слабата реколта през 2024 г. През месеците септември – декември, извън страната са продадени 122,3 хил. тона царевица (спад от 55,2%) и 181,6 хил. тона слънчоглед (с 36,1% по-малко спрямо година по-рано).

Що се отнася до вноса, тенденцията е различна. Макар при пшеницата и ечемика да се наблюдава спад (съответно 9,4% и 15,1%), вносът на рапица рязко се е увеличил – с над 20%, достигайки 97,7 хил. тона. Един от основните фактори за това е слабата слънчогледова реколта, в комбинация с ограничения при украинския внос, което е накарало преработвателите в маслодобивния сектор да потърсят алтернативни доставки.

Показателен е фактът, че в края на миналата седмица на пристанище Варна е акостирал един от най-големите товарни кораби в света, превозващ 58 хил. тона рапица от Канада. Товарът е предназначен за една от водещите компании в бранша – „Олива“.

Освен това, първите четири месеца на новата пазарна година бележат близо петкратно увеличение на вноса на царевица – 72,5 хил. тона, докато при слънчогледа ръстът е по-умерен – 10% на годишна база, или общо 452,3 хил. тона.