Законът за енергията от възобновяеми източници в морските пространства предизвика напрежение в парламента
Промените в Закона за енергията от възобновяеми източници в морските пространства предизвикаха спорове в Народното събрание при промените на първо четене. Чрез законовите промени се очаква въвеждане на плана за действие за европейския сектор на вятърната енергия, който цели значително да ускори инвестициите в нови вятърни мощности както на сушата, така и в морските пространства до 2030 година.
С обсъждания законопроект се цели да се регламентира използването на възобновяеми енергийни ресурси в българската акватория на Черно море, така че да се отключи потенциалът на нов икономически сектор.
Същевременно с това се цели спазването на нормите за опазване на природното биоразнообразие и постигане на баланс между интересите на корабоплаването и други икономически дейности.
По повод обсъждания закон, през декември рибари от Северното Черноморие изразиха готовност да излязат на протести и да блокират пътища. Новият закон предвижда изграждането на ветрогенератори в акваторията на Черно море около Шабла, Каварна и Варна, а един от текстовете гласи, че морските пространства ще бъдат давани на концесия за срок от 30 години. По този повод рибарите настояха да бъде организирана кръгла маса, на която да бъде обсъдено как ветрогенераторите в Черно море ще се отразят на морските обитатели, екосистемите, дънните организми, а и на риболова.