Общинските съветници в Шабла обсъждат ВЕИ-ата в морските пространства

Неправителствени организации от туризма, рибарския сектор и организации, свързани с опазването на природата настояха да бъде оттеглен Законът за енергията от възобновяеми източници в морски пространства, който регламентира изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море

Фев 19, 2024 - 17:41
Общинските съветници в Шабла обсъждат ВЕИ-ата в морските пространства

Законопроекта за енергията от възобновяеми източници в морските пространства на България обсъжда на извънредна сесия Общинският съвет на Шабла. 

Законопроектът предвижда инсталирането на вятърни електроцентрали в Черно море в района на Шабла. Според вносителите му това ще допринесе за развитието на региона, откриването на нови работни места и инвестиции в инфраструктурата на сушата. Потенциалът от офшорен вятър в Черно море е над 116 GW, а в района на Шабла за няколко години могат да се изградят до 6 GW, с което да се гарантира енергийната независимост на страната.

В началото на месеца местният парламент в друга морска община – Балчик, се обяви срещу идеята за разполагане на вятърни електроцентрали в Черно море. Отрицателно становище по темата изразиха съветниците от Община Балчик, както и браншови организации от сектор „Рибарство“ и „Туризъм“.

Неправителствени организации от туризма, рибарския сектор и организации, свързани с опазването на природата настояха да бъде оттеглен Законът за енергията от възобновяеми източници в морски пространства, който регламентира изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море.

Изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море ще засегне рибарския сектор, каза Йордан Господинов от Асоциацията на производителите на рибни продукти.
„Засегнати сме от факта, че никой не се обърна към нас. От 2 години нашата асоциация изпраща писма до съответните институции. Август месец е последното писмо от Консултативния съвет за Черно море, който е орган на Европейската комисия със седалище във Варна с препоръка към министъра на околната среда и водите, министъра на земеделието и министъра на енергетиката", посочи Господинов.
Ирина Матеева от Българското дружество за защита на птиците посочи: "Според нас такъв закон, отделен от Закона за възобновяемите енергийни източници, по принцип, не е необходим. Ако нещо специфично за морска среда трябва да бъде урегулирано в правната уредба, това може да бъде направено чрез закона за ВЕИ и всички инвеститори във възобновяеми енергийни източници да бъдат равнопоставени".
Ако документът не бъде оттеглен, има готовност за протестни действия, посочиха организациите.