Ще продаде ли държавата 20 % от земеделските си земи, за да осигури 340 млн. лв. за бюджета?

Ное 24, 2023 - 13:27
Ще продаде ли държавата 20 % от земеделските си земи, за да осигури 340 млн. лв. за бюджета?

Държавата се готви да продаде една пета от земеделската си земя, за да „запълни“ дупка от 340 млн. лв. в държавния бюджет за догодина. Това става ясно от становище на МЗХ по проектобюджета, подготвен от финансовия министър Асен Василев. 

Скандално е, че готвената продажба е не кешово, а чрез поименни компенсационни бонове.

Асен Василев залага в бюджета за 2024 година МЗХ да реализира 340 млн. лв. приходи от продажба на земя чрез ПКБ. За да се реализира този приход по този начин, трябва да бъдат продадени около 700 хил. дка, а държавата се лишава от сигурен годишен доход от 90 млн. лв. от наеми и ренти от тях, се посочва в становището на министър Кирил Вътев.

Пълният текст на становището на министъра на земеделието и храните от средата на ноември гласи: „По отношение на посочения допълнителен приход от продажба на земи през 2025 г., обръщам внимание на следното: Прогнозната стойност на касовите приходи от продажбата на земи от държавния поземлен фонд чрез поименни компенсационни бонове (ПКБ), посочени в предложената рамка за бюджет на МЗХ за 2025 г. е в размер на 340 млн. лв. За тази стойност, при допускане на продажба чрез търг на земи от държавния поземлен фонд (ДПФ) за притежатели на поименни компенсационни бонове, на компенсаторни записи и на жилищни компенсаторни записи, ще са необходими по предварителни разчети приблизително 700 000 дка., което представлява 1/5 от наличния държавен поземлен фонд. Съгласно чл. 35, ал. 5 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), шестдесет на сто от предложената цена в търговете за 3 земеделски земи от държавния поземлен фонд се заплащат с ПКБ от спечелилия участник. Останалите четиридесет процента е с парични средства от цената на имота по пазарна оценка. Следва да се има предвид, че ресурсът на земите от държавния поземлен фонд е ограничен и се използва: - за обезщетяване на собствениците, чиито имоти не могат да бъдат възстановени, поради проведени мероприятия, както и за обезщетяване български граждани, чиито земеделски земи са послужили за погасяване на държавен дълг съгласно Спогодбата за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между Народна Република България и Кралство Гърция (ДВ, бр. 87 от 1964 г.); - за дългосрочно отдаване под наем и аренда, като ежегодно приходите са в размер на приблизително 90 млн. лв.“.