Българските земеделци се отварят все повече към биоторовете
В комбинация с минерални торове се стига до увеличение на добивите от 5 до 15 % при различните култури
Използването на различните органични и органоминерални торове води до увеличение на добивите между 5 и 15 % при различните култури и българските фермери все повече се отварят към използването им, коментира за „Агро България“ доцент Димитър Якимов от великотърновския филиал на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите. 20 години доц. Якимов работи по разработки и изследване на минерални и биоторове.
Българските фермери постепенно се приобщават към използването на биоторовете, става бавно, заради недостатъчното доверие и информация в тази сфера и затова ние приемаме отговорно тази роля да изследване биоторовете и да доказваме тяхната ефективност, коментира доц. Димитър Якимов.
В експерименталната база на ВУАРР учените правят изследвания и съпоставят резултатите от използването на биоторове. При различните култури увеличението на добивите е различно, има култури с 10 %, при други е 5 на сто, три трети – 15 %, при комбинирано използване на биоторовете с минерални торове, обясни доц. Якимов. Добре се повлияват зърнените, зърнено-житните култури, маслодайно-протеиновите култури и различните видове овошки. Става въпрос са листно прилагане на биоторовете в комбинация с почвеното химическо торене с фосфор и калийсъдържащи препарати или частично с азотни торове. Биоторовете за конвенционалното селско стопанство все повече са на достъпни цени, по-скъпи остават само тези за биологичното земеделие, посочи още доц. Димитър Якимов.