С веселие, но и с песимизъм празнуваха лозарите и винарите в Сухиндол
С много музика и веселие в Сухиндол лозарите и винарите отпразнуваха своя празник. В региона се отглеждат около три хиляди декара лозя, а в градчето през 1909 година с лозарство е поставено началото на кооперативното движение на Балканите със създаването на лозаро-винарската кооперация „Гъмза“ на името на уникалния български сорт грозде.
Трифон Зарезан е най-таченият празник в Сухиндол. Въпреки лошото време, лозарите и винарите облякоха народните носии, запасаха бъклици и суджук на поясите, минаха в общоградско шествие и заразяха ритуално лозята в местността Димчански завой.
„От 157 години в Сухиндол се празнува организирано. Традицията трябва да се продължава. Виното се прави от хубаво грозде, любовта се прави с добри хора и празникът трябва да се уважи“, разказа потомствен лозар и винар.
Работната ръка, но и тежките бюрократични условия, както и ниското държавно подпомагане са проблем за лозарите от Сухиндолския край, които не са оптимисти за развитието на поминъка си. „Никакво бъдеще няма за лозарството в България, не само в Сухиндол, защото, когато влязохме в ЕС бяхме с един милион декара, а сега всяка година както животновъдството, така си заминава и лозарството“. „Лозарството като цяло много не се подкрепя, субсидиите му са изравнени със зърнопроизводството и няма чак такова бъдеще лозарството“, споделиха болката си сухиндолските лозари.
В празника на лозарите и винарите в Сухиндол се включи и вицепрезидентът Илияна Йотова, която им пожела: „Мъдри политици, които ще се погрижат за това не просто да си получават парите, ще си ги изкарат сами, а закони, които да работят, политики навън, така че да идват туристи и инвеститори и най-накрая българското вино да отиде на международния пазар, там където му е мястото, защото е прекрасно“.