Млади фермери ще могат да кандидатстват за по-големи европейски субсидии
През новия програмен период на Програмата за развитие на селските райони приоритетни са секторите овощарство, зеленчукопроизводство и животновъдство, коментира Деян Дончев, ръководител на Службата за съвети в земеделието във Велико Търново. От службата провеждат изнесени приемни в десетте общини във Великотърновска област, на които запознават стопаните с възможностите за кандидатстване и финансиране.
Дончев поясни, че най-голям интерес по време на приемните има за предстоящите нови интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони и по-специално към мярката за подпомагане на много малки стопанства. По това направление критерият е свързан с икономическия размер на стопанството. Той се изчислява в евро – стандартен производствен обем и зависи от вида на културите, размера на площите или съответно броя и вида животни.
„При малките стопанства най-малкият размер трябва да бъде поне 3000 евро стандартен производствен обем, а таванът е 8000 евро.
Например максимум 109 бр. пчелни семейства. Ако става дума за овощни култури – ябълки, максималната площ е 10 дка. За овцевъдство максимум 97 бр. Очаква се помощта да бъде 20 000 евро на стопанство. Ще се изплащат на две равни части. Първият транш ще е след одобрение и след това след увеличение размера на стопанството. От своя страна земеделският стопанин, който кандидатства, поема ангажимент да извърши инвестиция поне 35 процента от размера на първото плащане, тоест за 10 000 евро това са поне 3500 евро. Това може да бъде закупуване на техника, изграждане на помещения и т.н.“, коментира експертът.
По тази интервенция за подпомагане няма изискване за някакъв определен период за развиване на земеделска дейност преди кандидатстването.
Дончев посочи, че интерес има и към интервенцията, касаеща стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани. Техните стопанства трябва да бъдат с икономически размер от 8000 до 20 000 евро. Увеличението, за което поемат ангажимент да направят, е 4000 евро при растениевъдството и 2500 евро при животновъдството. Подпомагането е 30 000 евро, но е изпратено предложение към ЕК да бъде увеличено на 40 000 евро. Земеделският стопанин трябва да е на възраст между 18 и 40 г. и да е започнал да се занимава със стопанството не по-рано от 2 години преди кандидатстването. Изискването за инвестиция е също 35 % от първото плащане.
В края на февруари или началото на март се очаква публикуването на индикативния график за прием по различните интервенции.
Обикновено средният срок за кандидатстване е 3 месеца. Подаването на документите става по електронен път.
Услугите на Службите за съвети в земеделието са безплатни за стопаните.