Хиляди трактори блокираха възлови пътища в страната
Фермерите настояват за субсидии, за законови промени и за оставката на аграрния министър Кирил Вътев
С двучасови пътни блокади в цялата страна започнаха земеделските протести. Данъчните декларации се подават в края на март, няма как до края на февруари да докажем загубите си, коментираха зърнопроизводители, които не приемат условието на премиера Николай Денков да бъдат подпомогнати само зърнопроизводителите, които докажат пред НАП, че са на загуба за 2023 година.
Протестите няма да спрат, докато правителството не преразгледа методиките за подпомагане на бранша, категорични са от Националната асоциация на зърнопроизводителите. Никъде в ЕС украинската помощ не се е давала при доказване на загуба, коментираха протестиращите фермери и заявиха, че няма смисъл за преговори с правителството, докато то не преосмисли предложенията си.
Протестиращите зърнопроизводители, животновъди, овощари, зеленчукопроизводители настояват за законови промени, сред които при отдаване на пасища и земеделски обработваеми земи с предимство да са местните фермери. Настояват за ликвидност на сектора, за промени в условията на „зелената сделка“. Имат и финансови искания. Обявяват се срещу дъмпинговия внос на зърно и селскостопанска продукция от Украйна и трети страни. Българският производител трябва да е на първо място, категорични са протестиращите фермери, които настояват и за държавна регулация при рентите.
Протестиращите се обявяват и срещу липсата на бюджет за т. нар. украинска помощ, обявиха се срещу намалените субсидии за животните, срещу административната тежест и срещу противопоставянето в браншовете.
Пътните блокади продължават с удължаване всеки ден с по един час, докато не бъдат изпълнени исканията ни, заявиха както от Българската аграрна камара, така и от Агрохранителната камара, която настоява и за оставката на земеделския министър Кирил Вътев.