Експериментално засаждат картофи, които са били в космоса
Китайски изследователи започнаха опити за размножаване на 66 500 картофа, които пътуваха до космоса на борда на кораба „Шънчжоу-16“ заедно с екипажа, предаде китайската информационна агенция „Синхуа“.
Семената са останали в космоса повече от 180 дни. След покълването, отглеждането и присаждането ще бъдат подбрани най-добрите сортове, на които ще бъде направена допълнителна оценка, казва Чжан Линхай, директор на технологичния иновационен център в компанията Xisen Potato Industry Co.
Този вид отглеждане на култури се отнася до семена или щамове, изложени на космическа радиация и микрогравитация, за да мутират гените им и да се създадат нови видове или сортове с по-добри характеристики като по-кратък период на растеж, по-висок добив и по-добра устойчивост към болести.
За втори път компанията Xisen Potato Industry Co., Ltd. изпраща семена в космоса. През юни 2022 г. 20 000 семена от картофи, подбрани от фирмата, са изпратени на китайската космическа станция с кораба „Шънчжоу-14“, като се завръщат на Земята след 182 дни.
През 1987 г. Китай изпраща в космоса първите си семена, включително на ориз и чушки. През последните повече от тридесет години азиатската страна е провела над 30 подобни космически експеримента с растителни семена, разсад и сортове и в резултат са отгледани почти 1000 нови сорта, отбелязва китайската агенция „Синхуа“.