Земеделците започват безсрочни блокади на магистрали и гранични пунктове

Над 20 национални асоциации в селското стопанство отправиха ултиматум към държавата и искат да остане забраната на украинския внос

Сеп 14, 2023 - 18:25
Земеделците започват безсрочни блокади на магистрали и гранични пунктове

Земеделският сектор обяви, че прекратява преговорите с държавата и започва от идния понеделник с блокади на гранични пунктове и на главни пътища. Тепърва ще се определят места за блокади, но в протеста ще се включат хиляди хора, земеделска техника и животни, обявиха от инициативния комитет за националния земеделски протест, който се събра във великотърновското село Арбанаси днес следобед.  

Земеделците казват, че са безпрецедентно обединени срещу решението на българските власти да бъде възстановен украинският внос на земеделска продукция. По думите на стопаните това решение ще унищожи 70 хиляди български производители в селското стопанство.  

На 19 септември протестът ще блокира София, заявиха от различните национални асоциации в селското стопанство на срещата в Арбанаси.  

Те настояват да продължи забраната на внос на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица от Украйна. Обявиха се за въвеждане на забрана за внос на нерафинирано сухо мляко, пресни и замразени плодове и зеленчуци, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна. Искат изплащане към земеделските производители към 30 септември на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство следствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта. Секторът иска да бъде осигурен контрол по спазване на забраната, както и да се завиши контролът за произхода и качеството, да се изплати държавната помощ към земеделските производители с пропаднали площи, както и да бъдат осигурени необходимите средства за пренотифициране на съществуващите държавни помощи, както и за нови държавни помощи, включително за инвестиционни и минимални помощи по Деминимис.  

Протестът ни е мирен, не сме престъпници, търсим обществена подкрепа, заявиха от аграрния сектор. 

Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, заяви, че секторът е готов да отстоява интересите на всички земеделски производители. „Различните земеделски сектори не се нуждаят само от пари, а от възможност за пазар и точно такава нелоялна конкуренция и дъмпингов внос от такъв тип, който се случва от Украйна, определят подкрепата, която искаме от държавата“, посочи още Проданов.  „Това не може повече да се търпи, обещават ни помощ към 1 септември, а разбираме, че тя още не е нотифицирана. Това е отношението на държавата към нас“, коментира Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Бойко Синапов, председател на обединените български животновъди, призова потребителите за обществена подкрепа на националния земеделски протест, защото на българския пазар родната селскостопанска продукция не е повече от 10 процента. 

Земеделците не приемат решението на депутатите 63 милиона лева да бъдат изплатени като допълнителни компенсации от Министерството на финансите през ДФ „Земеделие“.  

Ситуацията е фалити, никой не иска да ни защити, коментираха от аграрния сектор на срещата в Арбанаси. Обявения национален безсрочен протест с неизвестни засега пътни блокади ще продължи, докато държавата не изпълни всички искания на аграрния сектор, обявиха представителите на над 20 национални асоциации в селското стопанство.