Рентите – ябълката на раздора
Рентите продължават да са ябълката на раздора между различните браншови организации в земеделието. Едно от исканията, посочени в декларацията от 13 януари на Националната асоциация на зърнопоризводителите, е да има промени в Закона за арендата, за да се регламентират дългосрочни договори за аренда. Зърнопроизводителите настояват да отпаднат едногодишните договори.
В момента повечето договори са едногодишни, потвърди пред БНР Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. По думите му, при дългосрочен договор сега собственикът не може да защити правата си срещу недобросъвестен ползвател.
"Масово, над 90 % от договорите, са едногодишни. И да искат, арендаторите няма как да злоупотребят. Едногодишните договори са механизъм, който се утвърди, за разумно ползване на земята. Собственикът решава на кого да отдаде земята, в зависимост от грижата за нея“, коментира Орашъков.
"Наемът за земята трябва да се придвижи поне до четвърт – 25%, от добива на зърнени култури", смята Борис Антонов, арендодател, член на Сдружението на собствениците на земеделски земи.
Съществува негласен съюз между арендаторите. Собствениците на земя трябва да надигнат глас, посочи той. Държавата трябва да сложи минимална граница за наема на земя, категоричен е Антонов.
Според Евгений Орашъков не бива да има административна намеса в тези отношения и това трябва да се регулира от пазара.
В отделни части на България се вдига рентата, така че да бъдат изгонени местните фермери и когато големи фирми навлязат, рентите отново падат, коментира Илия Проданов от Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Примерът, в който някой вдига рентата, за да я свали след 2-3 години, не е релевантен, твърди Евгений Орашъков. Според него "всяка регулация би изкривила този пазар, би довела до договорки, които са непрозрачни".