Подготвя ли се приватизация на държавните горски предприятия, питат от КТ „Подкрепа“
Според Анелия Иванова в МЗХ горската политика се размива
Министерството на земеделието съобщи, че започва процеса по преобразуване на Изпълнителна агенция по горите в Държавна агенция по горите към Министерски съвет и това ще се случи в изпълнение на управленската програма на правителството за периода 2023-2024 година.
От агроведомството предупредиха, че очакват всички заинтересовани страни в 14-дневен срок да изпратят своите предложения за структурата и функциите на новата Държавна агенция по горите. Този срок измина, но от МЗХ казват, че не са готови да говорят по темата.
Анелия Иванова, председател на Федерация „Земеделие и горско стопанство“ в КТ „Подкрепа“, обясни пред БНР, че позицията на работещите в системата е категорично за изваждане на системата на горите, в случая Изпълнителна агенция по горите, шестте държавни горски предприятия и „Агролеспроект“ в самостоятелна държавна агенция по горите, която да е на пряко подчинение на Министерски съвет.
Държавна агенция по горите имаше през 2009 година, припомни тя.
Основният проблем е извършването на политика в системата на горите, разясни Анелия Иванова. „Основният аргумент за единна самостоятелна горска служба, подчинена на Министерски съвет, е политиката по управление и опазване на българските гори да се издигне във водещ приоритет и политическото вмешателство в работата на лесовъдите да бъде сведено до минимум“, коментира Иванова.
Тя посочи, че последните 15 години са показали, че в Министерството на земеделието горската политика се размива, а бюджетът на Агенцията по горите е намалял много. „Заплатите се задържат изключително ниски и има сериозно текучество. Проблемът е къде ще отидат държавните горските предприятия. Те стопанисват и управляват огромен ресурс. Извършват публични функции. Опасяваме се, че се готви приватизация да държавните горски предприятия“, коментира Анелия Иванова.