Пчеларите ще бъдат подпомогнати допълнително по „Де минимис“
Ядем ли български мед, след като по данни на агростатистиката на МЗХ количествата на произведения български мед годишно е колкото изнесения?
Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев обеща на пчеларите, които на 11 октомври излязоха на втори национален протест през министерството, че ще бъдат подпомогнати тази година по „Де минимис“. Парите от националния бюджет ще бъдат насочени приоритетно към най-малките земеделски производители.
Помощта ще бъде разпределена по равно между секторите „Растениевъдство“ и „Животновъдство“, в това число и пчеларството, и предстои да бъде разработена методика за разпределението на средствата.
Пчеларите излязоха на протест, заради ниските изкупни цени и проблемите, които срещат, че сами трябва да си плащат изследванията в частните лаборатории за измрелите пчели, и поискаха да бъдат създадени държавни лаборатории.
На срещата между пчеларите и министъра са изнесени данни от агростатистиката на МЗХ, според които средно годишно у нас се произвеждат от 10 до 12 хиляди тона пчелен мед, такива са количествата и на износа, сочат данните на министерството за последните пет години. Вносът от държави-членки на ЕС, и от трети страни и е между 1642 до 5027 т, като миналата година най-много мед е внесен от Полша, Гърция и Украйна и Турция.