Обновяват единствения Музей на гурбетчийското градинарство на Балканите
До края на април трябва да завърши обновлението на уникалния и единствен не само в страната, но и на Балканите Музей на гурбетчийското градинарство в Лясковец.
Със 129 961 евро по проект на програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“, който стартира миналата година, навесът със селскостопанския инвентар е с изцяло нов покрив и закрит с плъзгащи врати, за да се запазят експонатите. Монтирано е видеонаблюдение, а в момента се изработват нови витрини за документалната зала. Предвидено е и реставрация на макета на бахча – един от най-важните и атрактивни експонати в музея. Той показва какво е било разпределението и устройството в една лясковска зеленчукова градина, прилагани от местните градинари още по време на турското робство. Всички миниатюрни детайли в макета са правени ръчно.
Над 700 са експонатите в Музея на гурбетчийското градинарство, показващ и прославящ работата и историята на лясковските градинари отпреди два века в Османската империя и Западна Европа. Музеят е създаден през 1976 г.
Повечето снимки в документалната зала са от края на XIX и началото на XX век и изобразяват живота на лясковските градинари в различни държави. Най-стари и впечатляващи от документите са тескеретата им за пътуване, написани на османотурски език и издавани от султана. Те им давали право безпрепятствено да напускат границите на империята и да правят градини в други държави.
Едно от най-забележителните неща, които могат да се видят в единствения по рода си музей, е старата система за напояване „долап“, изобретена от лясковските градинари. С нея можело да се поливат градини от 15–20 декара и много облекчавала земеделската работа. Тази система допринесла много за благосъстоянието на градинарите, които успешно я продавали в чужбина.
Над 1200 души са посетили музея през 2023 г. Засилен е напоследък и интересът на чужденците, особено впечатлени от разнообразните експонати.