Брюксел одобри 16 вида държавна помощ за селските стопани
16 вида държавни помощи ще продължат да бъдат активни до края на 2029 г., става ясно от списъка с Държавни помощи в областта на селското стопанство, горското стопанство и рибарството, одобрени от Европейската комисия за приложение през периода 2023-2029 г.
До края на 2029 г. ще продължи да действа помощта за сертифициране на стопанства в сектор „Плодове и зеленчуци“ по стандарта GLOBALG.A.P., при която чрез директна субсидия се осигуряват до 100 % от направените разходи.
Във връзка с изпълнение на мерките по Национална програма от мерки за контрол на доматения миниращ молец земеделските стопани могат да разчитат на държавна помощ до края на 2029 г., като се покриват до 100 % от признатите разходи чрез директна субсидия.
Свиневъдите и птицевъдите могат да разчитат на държавна помощ за хуманно отношение към свинете и към птиците до края на 2024 г. Подкрепата е за земеделски производители за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към животните в сектор „Свиневъдство” и в сектор „Птицевъдство“, като се покриват до 100 % от приемливите разходи на стопаните.
Животновъдите могат да кандидатстват до 2029 г. за помощта за създаване и поддържане на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните, както и за помощта за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерките по Национална програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните, включително зоонозите в Република България със същия срок на валидност, като разходите ще бъдат покривани до 100 % чрез субсидия.
Помощ за компенсиране на разходите при отстраняване и унищожаване на мъртви животни продължава да действа до 31.12.2029 г., като стопаните ще получават субсидия за покриване на до 100 % от приемливите разходи.
До края на 2027 г. стопаните могат да разчитат и на помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени в резултат на неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия, като средствата се осигуряват чрез директна субсидия, до 80 % от приемливите разходи.
Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Национална програма от мерки за контрол на почвени неприятели по картофите от телени червеи е валидна до края на 2029 г., като се предвижда средствата да бъдат осигурени от директна субсидия, като се покриват до 100 % от разходите.
Земеделците могат да получават помощ и за участие на земеделски стопани в Схема за качество за производство на семена и посадъчен материал до края на 2029 г., както и по линия на Насърчаване на производството и използването на сертифицирани (качествени) семена за зърнени, фуражни, маслодайни култури, картофи, тютюн, памук, сертифициран и САС посадъчен материал от овощни култури, сертифициран и стандартен лозов посадъчен материал и сертифицирани и стандартни семена от зеленчукови култури. Тази помощ ще е със срок на действие до края на 2029 г.
Помощ за участие в изложения ще получават малки и средни предприятия от първичното селскостопанско производство и от преработка на селскостопански продукти за покриване на разходите, свързани с участие в изложения.
Пчеларите могат да разчитат на помощ за компенсиране на материални щети по загинали селскостопански животни и унищожени пчелни кошери в резултат на природни бедствия, която е нотифицирана до 31.12.2029 г., като средствата се получават чрез директна субсидия до 100 % от приемливите разходи.
Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период ще действа до 31.12.2029 г. чрез директна субсидия.
В подкрепа на стопаните пък до средата на 2024 г. е пренотифицирана и т.нар. украинска помощ, като средствата ще бъдат осигурени чрез директна субсидия.