Земеделци, които не бяха поканени на преговорите, излизат на протест през МЗХ, искат оставката на министър Вътев

Протестът е насрочен за 11 часа пред аграрното министерство

Фев 5, 2024 - 10:38
Земеделци, които не бяха поканени на преговорите, излизат на протест през МЗХ, искат оставката на министър Вътев

 В отговор на сериозните предизвикателства в селското стопанство през последните месеци, Инициативният комитет, представляващ производителите от различните браншове в земеделието и преработката на земеделската продукция, които не бяха покадени на преговорите, излезе с декларация с настояване на оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев.

Мотивите за исканата оставка са:

-          Неадекватната политика, свързана с вноса на земеделски продукти от Украйна.

-          Липса на средства за подпомагане по украинската помощ през 2024 г.

-          Намалени ставки на субсидиите.

-          Нулева законодателна инициатива.

-          Липса на превенция и контрол във връзка с болестите по животните.

-          Съзнателно противопоставяне на браншовите организации и толериране на удобните.

 

„Считаме, че е налице неотложна необходимост от промени и реформи в земеделската политика, с които да осигурим устойчиво и успешно бъдеще за селското стопанство в България. С оглед на настоящата ситуация в сектора и невъзможността на министър Вътев да се справи с натрупаните кризи в продължение на месеци, считаме, че е наложително секторът да бъде поет  от човек, който да се заеме  с реалното разрешаване на проблемите чрез адекватни действия”, посочиха от ИК в Декларацията си.

„Ако Национална асоциация на зърнопроизводителите и Българска аграрна камара обичат да бъдат лъгани, ние нито искаме да ни лъжат, нито да излъжем очакванията на нашите членове, затова ще протестираме единствено и само за оставката на министъра, а не за пари. След срещата в Министерски съвет снощи стана ясно, че могат да се осигурят едва 35 % от миналогодишните 420 млн. лв. компенсации по помощта заради войната в Украйна за уязвимите сектори. Що се касае до компенсациите за зърнопроизводителите също нищо не е ясно, не се съобщи никакъв конкретен бюджет”, подчерта Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България.