На 13 февруари протест пред Министерски съвет и пътни блокади на 21-о места

Фев 12, 2024 - 18:32
На 13 февруари протест пред Министерски съвет и пътни блокади на 21-о места

През последните месеци се натрупаха редица проблеми, които засягат земеделците и министър Вътев не успя да се справи с тях. Това становища изразиха членовете на Инициативния комитет, състоящ се от 26 браншови организации в сектор земеделие и животновъдство.

„В този тежък период, министър Вътев реши да води преговори с една организация, която е създадена преди една година (бел.ред. Българска аграрна камара) и да изолира организациите, които от години работят в сектора“, заяви Мариана Милтенова, председател на Националния съюз на градинарите в навечерието на протеста пред министерски съвет с искане за оставката на аграрния министър.

„Всяка организация, член на ИК, е изпращала десетки писма с искане за среща с министър Вътев, в които да обсъдим проблемите в сектора и да потърсим заедно решения. Нито един от нас не е получил отговор. Затова вече не търсим срещи, не търсим диалог, а просто настояваме за неговата оставка. Защото той не успя да се справи с нито един от проблемите в сектора през последните месеци, а и не пожела да се срещне с нас, за да намерим заедно решенията им“, заявиха браншовиците.

Тези проблеми включват промени в Стратегическия план, които намаляват субсидиите с 30 %, нови изисквания по еко схемите, които увеличават административната тежест на производителите, липсата на средства за компенсиране на вредите, причинени от войната в Украйна и други.

„Министърът на земеделието Кирил Вътев категорично не успя да се справи с нито един проблем в селското стопанство. Той не успя да защити пред правителството бюджета по мярката заради войната в Украйна, не направи необходимите промени в Стратегическия план, така че плащанията към земеделците да не бъдат толкова намалени. Вместо да редуцира административната тежест за земеделските стопани, бяха въведени нови регулации, които още повече затрудниха земеделците с бюрокрация. Не изрази и определена позиция по отношение на ГМО продуктите, с което да защити българското производство и българските производители“, посочват от 26-е земеделски асоциации извън Аграрната камара.

Призоваваме за промени и по-голяма подкрепа за сектора, който е от ключово значение за икономиката на страната. Поради натрупаните проблеми в сектора и липсата на решения, настояваме за оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев и незабавната му смяна с компетентен човек, който своевременно да започне разрешаването на проблемите в сектора, се посочва в съобщението на протестиращите браншови асоциации

.

Ето и къде са точките за протеста в утрешния ден:

1. Главен път Елхово-Лесово,

2. Международен път Плевен-Оряхово, при гр. Кнежа

3. Пътен възел Петолъчката (Ямбол-Сливен)

4. Главен път Варна-Бургас (на изхода на Варна)

5. С. Долни Богров

6. Пътят към ГКПП Илинден-Екзохи

7. Пътят за ГКПП Калотина

8. Пътят за ГКПП Кулата

9. Пътя за ГКПП Гюешево

10. Главен път Русе-Велико Търново (при Поликраище)

11. Пътят от Видин за Дунав мост 2

12. Кръгово движение в Благоевград

13. Пътят Плевен-София (при разклона за село Горни Дъбник)

14. Подбалкански път (при отбивката за Павел Баня)

15. Изхода към магистрала Хемус след Златна панега

16. По пътя Плевен-София при Луковит

17. По пътя Плевен- Русе при Горна Студена

18. Главен път Видин-Арчар-Монтана

19. Главен път Видин-Лом-Русе

20. На пътя Самоков-Дупница

21. Кюстендил - при изхода за София