Държавата обърна внимание и на конете
През 2023 г. за първи път по държавната помощ „de minimis“ са подпомогнати 7 743 коня, а по украинската помощ са финансирани 7 790 коня
Първо заседание на Консултативния съвет по конете се проведе днес в Министерство на земеделието и храните. В него участие взеха министърът на земеделието и храните Кирил Вътев и заместник – министрите доц. Деян Стратев и Александър Йоцев, както и представители на асоциации от бранша.
Заместник-министър Стратев изнесе данни, че към 1 януари 2023 г. в системата ВетИС са регистрирани 32 687 коне. Конете под селекционен контрол е 12 178, които се отглеждат в 744 стопанства. Подпомогнатите животни за 2022 г., по линия на застрашени от изчезване породи по мярка „Агроекология и климат“ от „Програмата за развитие на селските райони (2014-2020 г.) са общо 6 918 коня – каракачански, дунавски, френски, източнобългарски.
„През 2023 г. за първи път по държавната помощ „de minimis“ са подпомогнати 7 743 коня, а по помощта за Украйна са финансирани - 7 790 коня“, съобщи заместник-изпълнителният директор на ДФЗ д-р Лозана Василева. Тя допълни още, че чрез държавна помощ за създаване и поддържане на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните през 2023 г. са отпуснати средства за 8 679 животни на стойност - 418 427 лв., които са предоставени на 4 асоциации.
Председателят на Асоциацията за развъждане на местни автохтонни породи в България Бойко Стоянов каза, че от 20 години за първи път някой си позволява да говори за конете. Проблемите, според него, са няколко - идентификация, подпомагане и реализация и предложи за решаването на неотложни задачи да се направи работна група по коневъдството.
Заместник - председателят на Българска федерация по конен спорт д-р Крум Рашков изказа благодарност към ръководството на МЗХ за новосъздадения специализиран Консултативен съвет, като обобщи, че конете имат своето бъдеще и в селското стопанство, горския сектор и не на последно място в спорта.