Със 112 млн. лв. „Напоителни системи“ подобряват напояването на земеделски земи в 14 региона
Държавното дружество „Напоителни системи“ сключи 24 договора по Програмата за развитие на селските райони за над 112,3 млн. лв. .
Целта е да се намали загубата на вода, ползвана за напяване в селското стопанство.
„Включените дейности са за реконструкция, рехабилитация и възстановяване на съществуващи хидромелиоративни съоръжения за напояване, чрез които ще бъде осигурен достъп до услугата „доставка на вода за напояване“ на редица земеделски производители в цялата страна. Проектите ще се изпълняват на територия обхваната от 14 от клоновете на „Напоителни системи“ , съобщи при сключването на договорите аграрният министър Кирил Вътев. Проектите са за Долен Дунав, Тополница, Шумен, Видин, Горна Тунджа, Мизия, София, Среден Дунав, Средна Тунджа, Бургас, Марица, Струма-Места, Хасково и Черно море.
Ремонтните на напоителните канали и съоръженията трябва да приключи до средата на 2025 година. „С тази проекти ще се даде възможност земеделските производители да увеличат поливните площи с минимум 200 000 дка“, каза Снежина Динева, изпълнителен директор на „Напоителни системи“. Тя допълни, че се предвижда и постигне потенциална икономия на вода с най-малко 50 %.
Министър Вътев припомни, че до момента в страната са изготвени три стратегии за хидромелиорации и напояване, от които нито една не е започнала да се изпълнява.
Заместник-министър Тошев съобщи, че поради необходимостта от актуализиране на баланса на поливните площи в България, МЗХ е инициирало възлагане на новото им преброяване. То ще започне в началото на следващата година и няма да бъде еднократен процес за няколко месеца, а може да продължи година или две. „За тази дейност сме предвидили в бюджета на МЗХ 5 млн. лева. След това предстои данните да се нанесат в кадастъра, основните съоръжения и канали, което е изключително важно, за да има действаща стратегия за напояване“, поясни той.