Министър Вътев пред земеделската комисия: „България не внася украинско зърно“

До 30 ноември ще се създаде координационен орган за вноса на украински земеделски стоки. Преработвателите настояха държавата напълно да освободи вноса на слънчоглед от Украйна

Ное 22, 2023 - 17:35
Министър Вътев пред земеделската комисия: „България не внася украинско зърно“

В България в момента не се внася зърно от Украйна, заяви министърът на земеделието Кирил Вътев пред депутатите от парламентарната земеделска комисия. „Но има значителни количества внос от Румъния на слънчоглед, има от Хърватска, има значителни количества пчелен мед от Полша. Има известно количество сухо мляко от Украйна, но много повече е от Германия, посочи министърът. За пшеницата от 18 септември до 19 ноември са внесени 150 тона, вносният слънчоглед за този период е 15 хил. тона, като цялото количество е на митническо складиране. Рапицата, влязла в страната, е 9646 тона. Нерафинираното олио, внесено у нас от септември насам, е над 38 хил. тона, но рафинираното масло от слънчоглед се равнява на над 970 хил. тона. 461 тона е внесеното сухо мляко, медът и замразените малини са по 143 тона, сочат данните, изнесени пред депутатите от зам.-министърът на земеделието и храните Александър Йоцев.

До 30 ноември България ще има създаден координационен орган, който ще уточни с украинската страна какъв интерес има от Украйна за внос на украински земеделски стоки и на кои от тях страната ни ще разреши издаване на лиценз. Това обясниха от земеделското министерство пред депутатите. „Този координационен орган ще приема информация и ще обменя информация с украинската страна по отношение на въпроси, които украинската страна задава от характера на това какви заявки има и кой е получателят, каква е стоката, за къде е крайния получател и друга подобна информация. Това ще бъде координирано със съответните ведомства, за да може ние да вземаме информирано решение и да информираме Украйна от своя страна дали тази стока би трябвало да й се издаде лиценз за търговия с България“, заяви зам.-министър Йоцев.

По думите на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев след 30 ноември на квотен принцип или в лицензионен режим, това, което е вкарано на митнически контрол ще се освободи, като ще бъде внесено и количество, което е нужно на преработвателите у нас, основно на слънчоглед.

Преработвателите обаче настояха държавата напълно да освободи вноса на слънчоглед от Украйна, тъй като наличните количества българска суровина са недостатъчни. Според Яне Янев от Съюза на преработвателите на растителни масла за промишлеността у нас са нужни около 1,6 млн. тона слънчоглед, за да може капацитетът на предприятията да бъде натоварен.

Министър Вътев посочи, че проблемът е евтиният украински слънчоглед, който прави дъмпинг на българския, а нашият тази година на каквато и цена да го продадат земеделските производители, няма да могат да си покрият разходите, заради високите цени на торове, препарати от миналата година, което вдигна себестойността на настоящата реколта. Сушата допълнително свали добивите и още повече вдигна себестойността, допълни още министърът.

Юлиан Стефанов от преработвателите на слънчоглед поясни, че в Украйна има подготвена специална наредба за търговия с четирите чувствителни култури – пшеница, слънчоглед, рапица и царевица, според която ще има 30-дневен период, в който търговците трябва да лицензират изпращането на количества от съответните култури към България. От нашата страна пък ще се изисква само потвърждение на информацията за съответните количества и преработвател, получател на стоката.