След април догодина се очаква затваряне на мощности за преработка на слънчоглед

На 30 ноември изтича срокът, до който Украйна пое ангажимент у нас да не влиза украински слънчоглед

Ное 29, 2023 - 17:19
След април догодина се очаква затваряне на мощности за преработка на слънчоглед

Българските фермери не могат да осигурят нужния за преработвателите слънчоглед, а държавата не ни позволява да го внесем от Украйна. Ще се стигне до затваряне на мощности. За това предупреди пред БНР Георги Койнов, финансов директор на „Олива“.

„Заедно с преработката за производство на белен слънчоглед, индустрията може да преработи общо 4 милиона тона. В добрите си години България произвежда малко над 2 милиона тона. Индустрията има капацитет да направи внос от порядъка на още 2 милиона тона“, посочи Койнов и допълни, че „България  през последните години се превърна в голям преработвател на слънчоглед и стана нетен вносител на слънчоглед, което означава, че за захранване на мощностите на локалната индустрия има нужда от постоянен внос на суровина".

От 8 месеца е забранен вносът на украински слънчоглед, но забраната не е била от голяма полза за българските производители, коментира Койнов.

"Ние не делим слънчогледа на български и вносен. За нас той е един и същ, стига да отговаря на качествените показатели. Цената, която ние сме предлагали, винаги е била една и съща. За нас няма разлика какъв е произходът. Ние сме активни купувачи на слънчоглед, абсолютно всеки ден, на пазарната цена за деня", посочи той.

Не са се сбъднали и очакванията за почти рекордна реколта от слънчоглед у нас. При очаквания за близо 2,2 милиона тона, реално са били ожънати около 1,6 млн. тона.  „Това обаче по никакъв начин не повлия, а то и няма как да повлияе, на международната цена на слънчогледа, която продължи да бъде ниска. Спрямо август цената продължи низходящото си движение буквално до преди няколко седмици. Сега има известно възстановяване на цената, но все още сме на нива по-ниски от това, което беше август. Очакванията на земеделските производители, а отчасти и на Земеделското министерство, в лицето на държавата, че подобна забрана би могла да им помогне да постигнат по-висока цена за своята продукция, на практика бяха напълно неоправдани“, коментира преработвателят.

Бизнесът се опасява, че е възможно след падането на забраната за внос да се стигне до ситуация, в която търговските сделки с украински контрагенти да бъдат под контрола на министерството, а административни мерки да възпрепятстват търговията. Сделките не бива да зависят „от добрата воля на даден орган или комисия, защото това е директна възможност за създаване на корупционни практики“, посочи Койнов. Преработвателите се страхуват също, че административните процедури може да отнемат твърде дълго, което може да възпрепятства нормалната работа на предприятията.

"Предвид на количествата, които са налични в момента в България – запас, плюс новата реколта, плюс вноса, който до момента е извършен, прогнозираме, че има суровина максимум до края на март месец следващата година. Нямаме ли разрешение на тази ситуация, през април съм напълно убеден, че ще имаме затваряне на преработвателни мощности, предупреди финансовият директор на „Олива“.

В сектора директно са ангажирани над 10 000 души.